انجمن ادبی مردگان

هواهای نفسانی و منافع

چهارشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۸:۲۴ ب.ظ
انگلس به مارکس نوشت: «هورا! امروز تجارت نرم خویانه به پایان به سر رسید و من حالا مردی آزادم.»

این جمله را انگلس چه زمانی می نویسد، زمانی که رابطش را با شرکت نساجی خانوادگی قطع و خودش را وقف جنبش سوسیالیستی می کند.

جالب که میگه تجارت نرم خویانه، این به چه معنی هست؟ به این معنی که در آن روزگار تجارت یک امر صلح طلبانه بوده و مردن با پرداختن به آن از انجام بسیاری از کار ها پلید دوری می کردند و همین امر موجب سلامت جامعه می شد.

در اصل کتاب همین مسئله را می خواهد با یک روند تاریخی نشان بدهد حتی در زیر عنوان کتاب عنوان چنین قصدی مشهوده: استدلال ها سیاسی به طرفداری از سرمایه داری پیش از اوج گیری.

کتاب از گفته های افراد زیادی که نام اشناترین آنها عبارتند از: منتسکیو، سر جیمز استورات، جان لاک و آدم اسمیت استفاده می کند و استدلال های انها را در همین رابطه بیان می کند.

البته افراد ناآشنا هم حرف های خوبی برای گفتن دارند:

دکتر جانسون: «برای به کار گماردن آدمی کمتر راهی است که از پول درآوردن بی ضررتر باشد.»

ژاک ساواری: «مشیت الهی اراده نکرده است همه آنچه برای حیات حاجت است در یک جامعه یافت شود، بلکه موهبت هایش را پراکنده کرده است تا آدمیان با همدیگر داد و ستد کنند چندان که نیاز متقابلی که می باید به مدد یکدیگر مرتفع سازند، پیوند مودت میانشان برقرار سازد. این مبادله بی وقفه هر چه وسایل آسایش زندگی است تجارت را پی می ریزد و این تجارت مسبب نرم خویی زندگی برای هر دو طرف می شود.»

منتسکیو در فصل اول از دفتر بیستم روح القوانین که در باب موضوعات اقتصادی است می گوید: «تقریبا قاعده ای عام است که هر جا آدمی نرم خوست تجارت برقرار است و هر جا تجارت برقرار است آدمی نرم خوست.»

کتاب حجم کمی دارد و ارجاعات کتاب هم بسیار زیاد هست یعنی اگر کسی به زبان های انگلیسی و فرانسه مسلط باشد می تواند از کتاب شناسی این کتاب برای درک عمیق تر مطالب استفاده کند. ترجمه کتاب هم ترجمه خوبی هست البته برخی از جاها نیاز به دقت و توجه به مطالب قبل برای درک دارد بدین معنی که درک کلیات کتاب امری ضروری هست.نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی