انجمن ادبی مردگان

کتاب تعلیم و تربیت اسلامی نوشته آقای دکتر خسرو باقری یکی نام آشناترین کتاب ها در حوزه تربیت اسلامی است و به نظر خودم بهترین کتاب برای آشنایی نظری با تربیت هست. در ضمن آقای خسرو باقری نسبت به دیگر اساتید این حوزه شناخته شده تره و من فایل صوتی و تصویری مفیدی را از ایشان دیدم و شنیدم و جای خالی اساتید تخصصی این حوزه در رسانه های گروهی احساس که به نظرم یکی از علل کمرنگ این اساتید این هست که بیشتر درگیر مباحث دانشگاهی هستند و چندان ارتباطی با جامعه ندارند در حالی شخصی مثل استاد باقری علاوه بر پرداخت به مباحث نظری، جامعه را هم از یاد نبرده است.

در مجموع کتاب پنج بخش دارد:

توصیف انسان در قرآن، مفهوم شناسی در باب تربیت، اهداف تربیتی، مبانی، اصول و روشهای تربیتی

بخش اول کتاب از انسان شناسی شروع می شود که به تحلیل انسان می پردازد و قصد دارد با وصل کردن اجزا انسان، یک تصویر کلی ارائه بدهد. در این بخش مفاهیمی مثل قلب، روح و ... شرح داده و با استناد به آیات و روایات مفاهیم تبیین می شود.

در بخش دوم مفهوم شناسی واژه تربیت از نظر ریشه مورد بررسی قرار می گیرد و تعریفی حقیقی تربیت که همان آشنایی، اتنخاب و عمل در پرتو ربوبیت خداوند است توضیح داده می شود.

بخش سوم هم اهداف تربیت از جمله هدف غایی و اهداف واسطه ای بیان می شود. در مورد اهداف در اسلام واقعا نمی شود یک هدف غایی را برای دانش آموز تشریح کرد به این معنی به احتمالاً دانش آموز ها درک درستی پیدا نخواهند. به عبارتی هدف غایی تربیت اسلامی قرب الی الله است این مفهوم را چطور می شود به دانش آموز توضیح داد چه موقع می شود گفت تو به این هدف رسیدی؟ البته ما اهداف واسطه ای هم داریم که آنها پله هایی برای رسیدن به هدف غایی هستند اما در کل این هدف که هدف نهایی ماست برای دانش آموز قابل درک نخواهد بود. به عبارت دیگر بسیاری از اهداف در اسلام عینی نشده و دانش آموزان واقعا سردرگم هست و نمی داند که سیستم از آنها چی می خواهد.

در مبانی و اصول و روش که به هم مرتبط هستند کارِ خیلی خوبی صورت گرفته چراکه استاد وقتی یک مبنا را می آورد اصول و روش آن را هم در ادامه میارد و این مسئله کمک خیلی زیادی به درک مفهوم می کند. نکته مهم هم اینکه در قرآن به این ترتیب بالا مبانی و اصول و روش ذکر نشده ولی استاد از طریق روش استنباطی این کار را انجام داده.

به نظرم برای آشنایی نظری کتاب مناسبی هست نسبت به سایر کتاب های موجود در بازار مثل کتاب فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی.

البته کتاب نقاط ضعفی هم دارد که آقای امیر غنوی در فایل صوتی بنام نقدی بر کتاب تعلیم و تربیت اسلامی نکاتی را ذکر کردند. از جمله اینکه انسان شناسی تنها بعد برای بررسی تربیت نیست بلکه ابعاد دیگری همچون هستی شناسی هم موجود است و امکان کار بر روی آنها بود و اینکه در امر تربیت که مربی و متربی توامان نقش دارند به نقش مربی توجهی نشده چرا که تربیت به معنی فراهم کردن زمینه برای شکوفا شدن استعداد های کودک هست که این هم از جمله وظایف اصلی مربی می باشد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی